Jesteś tutaj

Koszty eksploatacji pomp ciepła

Koszty ogrzewania domu oraz podgrzewania c.w.u. zazwyczaj stanowią ok. 70-80% rocznych kosztów eksploatacji. Dlatego więc tak wiele zależy od rodzaju zastosowanego rozwiązania grzewczego. Należy mieć świadomość, że koszty ogrzewania domu zależne są od kilku czynników. Przede wszystkim od poziomu izolacyjności cieplnej, rodzaju wykorzystywanego paliwa, a także sprawności całego systemu grzewczego. W zależności od wybranego paliwa czy nośnika energii możliwe jest porównanie z dużym przybliżeniem kosztów wytworzenia 1kWh ciepła, a tym samym kosztów ogrzewania danego budynku. Zapotrzebowanie na ciepło. Każdy budynek potrzebuje określonej ilość ciepła aby w całym okresie grzewczym zapewnić w nim ciepło - wymaganą temperaturę. Potrzebna ilość ciepła zależy od powierzchni ogrzewanej budynku, izolacji cieplnej przegród zewnętrznych (ścian, stropów, dachu, okien), rodzaju i skuteczności wentylacji pomieszczeń, od liczby mieszkańców i zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. No i przede wszystkim, od temperatur zewnętrznych, bo im zimnej tym więcej ciepła będziemy potrzebować.

Kalkulator pomp ciepła

Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu określane jest w kWh, i może wynosić:
170 – 200 kWh/m2 powierzchni ogrzewanej budynku, dla starszych nieocieplonych domów
140 – 160 kWhm2, dla starszych ale ocieplonych domów
80 – 120 kWh/m2, dla domów budowanych obecnie
50 – 70 kWh/m2, dla domów o podwyższonym standardzie energetycznym (domy energooszczędne)
10 - 15 kWh/m2, dla domów pasywnych

Rys. Porównanie kosztów wytworzenia 1 kWh ciepła - Lipiec 2014

Podsumowanie porównania kosztów ogrzewania:

- Najniższe koszty użytkowania osiąga system z solankową pompą ciepła, gdzie dodatkowo możliwe jest zainstalowanie kolektorów słonecznych.
- Różnica w kosztach wynosi ponad 3,6 razy między najtańszą, a najdroższą formą ogrzewania
- Gaz płynny i olej opałowy to paliwa, dla których ceny podlegają częstym i istotnym wahaniom. Gaz płynny umożliwia zastosowanie kotłów gazowych, które w momencie przestawienia na gaz ziemny (np. późniejsze podłączenie domu do sieci) można przezbroić w sposób szybki, a jednocześnie tani.
- Ekologiczną alternatywą przy braku dostępu do gazu ziemnego stanowią kotły opalane różnymi formami drewna opałowego. Ich użytkowanie jest o wiele tańsze niż przy kotłach gazowych czy węglowych. Możliwe jest dodatkowe uzupełnienie ich o kolektory słoneczne, dzięki czemu kocioł będzie można wyłączyć w okresie letnim.
- Zbliżone koszty eksploatacji, przy jednoczesnym wyższym komforcie eksploatacji i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, daje z pewnością zainstalowanie w miejsce kotła na węgiel, gazowego kotła kondensacyjnego bazującego na gazie ziemnym oraz w dodatkowe kolektory słoneczne.
- Węgiel jest tylko pozornie tanim paliwem. Należy w jego przypadku uwzględnić trudności z dostępem do dobrej jakości paliwa, zwłaszcza w okresie zimowym. Wahania cen, niski komfort użytkowania, a także szkodliwy wpływ na środowisko naturalne i nasze najbliższe otoczenie (dach, komin) to z pewnością elementy, na które należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu wyboru.

Komentarz do porównania kosztów ogrzewania

Przyjęte w porównaniu kosztów ogrzewania wydajności źródeł ciepła są wynikiem szacunków. Istotnie obniżenie tej sprawności w przypadku kotłów na paliwo stałe może wynikać z wykorzystywania paliwa niskiej jakości, a także z nieodpowiednio dobranej mocy urządzenia do potrzeb cieplnych danego budynku. Zwłaszcza w przypadku kotłów na paliwo stałe, takie jak drewno czy węgiel, dochodzi do istotnego obniżenia sprawności w okresie letnim oraz okresach przejściowych. Spadek wydajności kotłów na paliwo stałe obserwujemy w trybie podgrzewania c.w.u., kiedy zapotrzebowanie na ciepło występuje sporadycznie w ciągu doby. Odpowiednia pojemność wodna tych urządzeń sprawia, że konieczne jest podgrzanie schłodzonej wody kotłowej (straty rozruchowe), a następnie oddanie zbędnego ciepła do otoczenia zewnętrznego (straty postojowe).

Założenia do porównania kosztów ogrzewania:

Ceny paliw i energii elektrycznej: stan na lipiec 2014r.
Cena gazu ziemnego - rzeczywiste; wg aktualnych taryf  PGNiG (w ramach taryfy W-3.6); w analizowanym domu: kocioł starego typu: 2,23 zł brutto/m3 (dla zużycia gazu: 3520 m3/rok), kocioł tradycyjny: 2,26 zł brutto/m3 (dla zużycia gazu: 2.900 m3/rok), kocioł kondensacyjny: 2,29 zł brutto/m3 (zużycie gazu: 2.370 m3/rok)
Olej opałowy- 3,74 zł brutto/litr  ceny detaliczne z lipca 2014r
Gaz płynny- 3,09 zł/litr  w lipcu 2014r. średnia cena gazu płynnego
Węgiel - 900 zł brutto/tonę „ekogroszek”:, ceny rynkowe zakupu paliw o potwierdzonej jakości
Drewno opałowe - do porównania przyjęto cenę drewna: 200 zł brutto/m.p., peletu: 900 zł brutto/tonę
Energia elektryczna - ceny średnie, aktualne na 07.2014: pompa ciepła gruntowa, taryfa G12 (noc/dzień w proporcji 60/40% zużycia energii rocznie); pompa powietrzna, taryfa G11; grzejniki akumulacyjne, taryfa G12 w proporcji noc/dzień: 80/20%.

Uwaga. Ceny energii elektrycznej (koszty ogrzewania), zależne są w znacznym stopniu od sprzedawcy prądu, a także wybranej taryfy.

Najwyższa jakość w najniższej cenie

Najwyższa jakość w najniższej cenie

Koszty ogrzewania każdego budynku są uzależnione od wielu czynników. Powierzchnia użytkowa, wykorzystane do budowy materiały oraz dodatkowe izolacje i ocieplenia mają duży wpływ na wydatki. Coraz częściej użytkownicy poszukują rozwiązań ekologicznych, które jednocześnie zapewniają duże oszczędności przy rocznym rozliczeniu. Jednym z popularnych rozwiązań jest fotowoltaika, wykorzystująca energię słoneczną. Wielu właścicieli sięga jednak po sprawdzone choć niekoniecznie najtańsze rozwiązania wykorzystując do ogrzewania gaz ziemny, drewno opałowe czy węgiel. Pompa ciepła wykorzystuje jednocześnie energię uzyskaną z kolektorów słonecznych, co pozwala na oszczędności w porównaniu z energią powstającą w kotłach na ekogroszek, czy pelet.